لبخند یکی از بارزترین مشخصه ظاهری در هر فرد است. لبخند زیبا و متناسب، شخصیتی درخشان و با اعتماد به نفس را از شما به نمایش می‌گذارد و تاثیر مثبتی را در برقراری ارتباط با اطرافیان ایجاد می‌کند. لبخند افراد با توجه به فرم چهره، جنس و شخصیت افراد طراحی می شود و این طراحی اختصاص به آن فرد دارد.

اصلاح طرح لبخند - دندانپزشک خانم محدوده ستارخان


یک اصل و قانون زیبایی به نام تناسب طلایی


نسبت طول به عرض هر دندان و همچنین عرض هر دندان به دندان کناری میزان معینی می باشد این یک اصل و قانون زیبایی به نام تناسب طلایی می باشد.

طبق تحقیقات آکادمی زیبایی آمریکا بیش از 99% بزرگ سالان آمریکایی اعتقاد دارند که لبخند یکی از مهم ترین فاکتور ها در روابط اجتماعی و موقعیت های کاری و شغلی است. به همین علت افراد زیادی هستند که به دنبال بهبود زیبایی طرح لبخند و افزایش اعتماد به نفس خود هستند.

طبق تحقیقات لبخند زیبا و دلنشین دومین فاکتور زیبایی صورت (اولین فاکتور چشم) است . طرح لبخند زیبا حاصل تلفیق اجزا صورتی و دندانی است . این اجزا شامل تناسب کلی شکل و پروفایل صورت با طرح لبخند،رنگ پوست صورت ،فرم لب ها و گونه ،فرم و طرح لثه، فرم، رنگ و موقعیت دندان ها می باشد. در واقع ترکیب این اجزا یک منحنی ایجاد می کند که به خط لبخند مشهور بوده و باعث ایجاد چهره دلنشین، شاد و مثبت خواهد شد.

مهم ترین مساله در طراحی لبخند تشخیص و طرح درمان درست است. این دانش و هنر متخصص زیبایی و پروتز است که صورت و لبخند هر شخص را آنالیز نموده و روابط میان اجزای صورت را به خوبی بشناسد،و بهترین طرح درمان را ارائه دهد.

توجه داشته باشید اگر میخواهید دندانهایتان را زیبا و لبخندتان را جذاب کنید پیش از تصمیم گیری در مورد درمان،لازم است تا با دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی مشورت کنید تا بهترین گزینه را برایتان مشخص کند.


منظور از اصلاح طرح لبخند چیست؟

طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند مجموعه ای از درمان هاست که روی دندان ها یا لثه صورت می گیرد ،تا لبخند دلنشین ایجاد گردد. این درمان ها شامل لمینیت های سرامیکی، ونیر های کامپوزیتی ، بلیچینگ (سفید کردن دندان)، روکش های سرامیکی برای دندان های به شدت تخریب شده ، و ایمپلنت جهت جایگزینی دندان های از دست رفته است. گاهی نیاز به یک جراحی لثه زیبایی هم وجود دارد . روش دیگر ارتودنسی است که بیشتر برای دندان های سالم تجویز می گردد.

در طراحی لبخند برخی درمان ها ضروری است ، مثلا در صورتی که میزان لثه و یا فرم آن نا مناسب باشد، یا دندان ها پوسیده و شکسته باشد … برخی از درمان ها نیز اختیاری هستند ، مثل رنگ دندان که ممکن است دندان ها سالم اما دچار تغییر رنگ شده باشند . مهم ترین مساله در اصلاح طرح لبخند آنالیز دقیق فرم صورت ، بینی، لثه، لب و گونه و دندان ها توسط متخصص و ارائه بهترین درمان است .

طراحی دیجیتال لبخند


مشكلاتي كه در اصلاح طرح لبخند برطرف می‌شوند عبارتند از:


اركان مختلف طراحي لبخند با هم تركيب می‌شوند تا بدون استفاده از هرگونه جراحي سخت و تهاجمي ظاهر خود را تغيير و بهبود دهيد .

شكل صورت – از لحاظ زيبايي شكل دندان‌هایتان بايد با شكل و ویژگی‌های چهره يتان هماهنگ باشد .

رنگ دندان‌ها – تناسب رنگ در ايجاد لبخندي كه طبيعي به نظر می‌رسد و نه مصنوعي بسيار مهم است . معمولاً دندان‌های سفيدتر در لبخندهاي جوان‌تر طبیعی‌تر به نظر می‌رسند . همچنين دندان‌هایی كه شفافيت ندارند غيرطبيعي و مصنوعي به نظر می‌آیند . در آخر ، رنگ ، پوست و موي شما ممكن است كه بر تيرگي يا روشني ونيرهای پرسلين پيشنهادي اثر بگذارد .

دندان‌های كج – در اصلاح طرح لبخند با پر كردن فضاها و هم تراز كردن دندان‌ها از طريق انجام ارتودنسي می‌توان دندان‌های كج را صاف كرد .

دندان لب‌پریده و يا داراي فاصله – با فرايند اصلاح طرح لبخند می‌توان دندان‌های لب‌پریده ، ترک‌خورده و يا دندان‌های ناقص را پوشاند . همچنين از اين روش‌های اصلاح طرح لبخند می‌توان براي از بین بردن فاصله بين دندان‌ها و صاف كردن دندان‌ها نيز استفاده نمود

 

چه کسانی کاندید طراحی لبخند هستند؟

طراحی لبخند جهت کسانی که نواقصی در دندان ها ( مثل پوسیدگی،شکستگی، بدرنگی،بدفرمی) باشد دارند، یا یک یا چند دندان را از دست داده اند، مورد نیاز است . گاهی شما فاکتوری را در طرح لبخند دوست ندارید، مثلا رنگ دندان ها ، و یا اینکه احساس می کنید باید تغییر مثبتی در دندان های شما ایجاد شود ، و یا اینکه دندان های شما نمای زیبایی ندارد ، در این موارد نیز می توان از درمان زیبایی یا اصلاح طرح لبخند استفاده کرد .

افرادی که لبخند سالم و نسبتا مناسبی دارند ، دندان های کاملا سالم و نسبتا مرتبی دارند ، و لثه آن ها دچار مشکل نیست (کوتاهی و یا بلندی بیش از اندازه لثه) کاندید اصلاح طرح لبخند نمی باشد.

طرح لبخند

 

RAXO Related Articles

درباره دکتر رزیتا پورکیان

دکتر رزیتا پورکیان ، جراح-دندانپزشک می باشند و تجربه بسیار موفقی در درمان بیماران دندانپزشکی داشته اند. ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه معتبر گذرانده اند و مدارک بسیاری در درمان دندانپزشکی از موسسات مختلف تخصصی دارند. حصول درمان موفق همراه با تکنولوژی بروز و جدید ، از اهداف اصلی ایشان است و همواره کوشیده اند ، همراه با تکنولوژی ، دانش خود را نیز افزایش دهند.