porcelian veneers 848x419


ونیرها معمولا قطعات بسیار نازک سفارشی ساخته شده در لابراتوار هستند که با اهداف مختلف درمانی در دندانپزشکی استفاده می شوند. ونیرها ممکن است برای ترمیم دندان لب پریده ، اصلاح نامرنبی ظاهری دندانها ، اصلاح رنگ دندان ها ، اصلاح فضاهای ناخواسته یا ناهموار ، استفاده شوند.
برای چسباندن ونیرها معمولا سطح بسیار کمتری از دندان نسبت به روکش ها ، برداشته می شود. بیشترین استفاده از ونیرها در دندانپزشکی زیبایی و برای ایجاد لبخند کامل می باشد. وینرهای قوی و بسیار بادوام از ده تا پانزده سال طول می کشد و تغییر رنگ بسیار کمی دارند.
انواعی از ونیرها با عنوان لمینیت ونیر شناخته می شوند که دارای ظرافت و درخشندگی بیشتری نسبت به کامپوزیتها هستند.

Dental Porcelain Veneers

ونیر ها دو گونه هستند:

کامپوزیتی و لامینیت

ونیر های کامپوزیتی:با مواد قسمتی از کامپوزیت می باشد که یا کل سطح دندان را می پوشاند یا قسمتی از سطح دندان که معیوب می باشند مثلا پریدگی کوچک یا تغییر رنگ دندان را می پوشاند و هر گونه چرخش دندان ها یا فاصله بین دندان ها و تغییر رنگ دندان ها را می توان با ونیرهای کامپوزیتی به نحو بسیار زیبایی ، بصورت طبیعی اصلاح نمود و در اکثر موارد بدون تراش از سطح دندان یا با تراش اندک ونیرهای کامپوزیتی را برروی دندان ها بکار برد.ونیرهای کامپوزیتی بسته به میزان رضایت بیماران از زیبایی ظاهری دندانهایشان از یک دندان تا 10 دندان بکار می روند معمولا اگر برای اصلاح لبخند باشد ، 6 دندان را در برمیگیرد که طی یک جلسه قابل انجام است. بکاربردن ونیرهای کامپوزیتی روی 6 دندان جلویی فک بالا ، رضایت اکثر بیماران را برآورده کند. اما ونیر کامپوزیتی روی ده دندان جلویی فک بالا لبخند ایده آل تری را به ارمغان می آورد.

ونیر های لامینیت :

در مواردی که بیرون زدگی دندان ها وجود نداشته باشد و حتی کمی تو رفتگی را بخواهیم اصلاح کنیم و در مواردی که فرم دندان کوچکتر از حد معمول می باشد ونیر های لامینیتی ارجح می باشد.

در صورتی که ونیر های کامپوزیت با مواد باکیفیت و بصورت صحیح و اصولی کار شوند و سلامت لثه در نظر گرفته شود طول عمر بسیار خوب و بالایی دارند و با توجه به اینکه تراشی روی سطح دندان ها نسبت به ونیر های لامینیتی داده نمی شود ، درمان قابل برگشت و بسیار مقبولی می باشد و در صورتی که تغییر رنگی ایجاد شود بسیار کوچک و به راحتی با یک پالیش ساده یرطرف می گردد.

بدنه ونیر های لامینیت تغییر رنگ ندارند اما لبه های لثه ای آنها در صورت نمایان شدن و تغییر رنگ به سختی قابل برطرف کردن می باشد و حتما نیاز به تعوض ونیر لامینیت می گردد.

مزیت ونیر کامپوزیتی بر ونیر لامینیت :

  • به طور معمول تراش کمتری از سطح دندان برای ونیر های کامپوزیتی بکار می رود.
  • در یک جلسه قابل انجام است.
  • با توجه به پیشرفت مواد ، مواد کامپوزیتی مستحکم و زیبایی موجود است.
  • طبیعی تر از ونیرلامینیت جلوه می کند.
  • مقرون به صرفه تر از ونیر لامینیت می باشد.
  • در صورت نیاز به اصلاح و تعمیر که بندرت پیش می آید ، راحت تر قابل انجام است.

 

 

 

RAXO Related Articles

درباره دکتر رزیتا پورکیان

دکتر رزیتا پورکیان ، جراح-دندانپزشک می باشند و تجربه بسیار موفقی در درمان بیماران دندانپزشکی داشته اند. ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه معتبر گذرانده اند و مدارک بسیاری در درمان دندانپزشکی از موسسات مختلف تخصصی دارند. حصول درمان موفق همراه با تکنولوژی بروز و جدید ، از اهداف اصلی ایشان است و همواره کوشیده اند ، همراه با تکنولوژی ، دانش خود را نیز افزایش دهند.