روش های كم هزینه ، ایمن و موثری برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان وجود دارد . پیشگیری از بیماری های دهان و دندان علاوه بر كمكی كه به    حفظ  سلامت   سایر اعضاء بدن می كند، در حفظ زیبایی و شادابی صورت تاثیر عمده ای دارد . آشنایی والدین و انتقال اطلاعات  به فرزندانشان  یكی   از راه های   كاهش مشكلات بیماری های دهان و دندان در آینده است  تا بدینوسیله  علاوه بر حفظ  سلامت   بدن ، از درمان های پیچیده و پر هزینه و  عواقب  ناشی  از ارتباط  متقابل  دهان و  دندان  با  بیماری های گوارشی ، قلبی ، روحی و روانی كاسته شود .

behdasht 001

اهمیت بهداشت دهان و دندان
حفظ بهداشت دهان و دندان علاوه   بر حفظ سلامتی آنها ،   تاثیر عمده ای در سلامت كلی بدن دارد . در صورت عدم رعایت بهداشت دهان  و دندان ، ذرات غذائی در اطراف   دندان ها    باقی مانده و  می تواند    منجر  به ایجاد بیماری های    پوسیدگی  ،   بیماری  لثه و بوی بد دهان شود. بهترین  و كم هزینه ترین روش برای پیشگیری از این بیماری ها حفظ بهداشت دهان و دندان می باشد. بدین منظور لازم است از مسواک ، نخ دندان و در صورت صلاحدید دندانپزشک ،از دهانشویه استفاده شود.

مسواک زدن
مرحله اول
عمده    مسائلی  كه  در ارتباط با طرح مسواک و اثر آن  در كاهش میزان  پوسیدگی مطرح می شود تبلیغات  است و فقط روش صحیح مسواک زدن  است كه  باعث  تمیزی  دندان ها  و  لثه   می شود . در صورتیكه وضعیت  دندان ها و لثه هایتان   طبیعی   است نوع  مسواک  شما  باید نرم با اندازه متوسط باشد . در صورت  وجود هر نوع مشكلی  لازم  است   در   مورد نوع مسواک با دندانپزشكتان مشورت كنید .بعد از نخ زدن دندان ، ابتدا مسواک را كمی مرطوب نموده،مقدار كمی خمیر دندان برروی آن قرار دهید. لازم است خمیر دندان در الیاف مسواک فرورفته باشد. بهتراست از خمیر دندان دارای فلوراید استفاده گردد.

how to brush

مرحله دوم
مسواک با زاویه ۴۵ درجه بر روی سطح خارجی دندان قرار می گیرد و با حركات لغزشی با دامنه كوتاه سطح دندان مسواک زده می شود. این عمل برای سطح خارجیتمام دندانها ادامه پیدا می كند.

مرحله سوم
برای اطمینان    از تمیز شدن   تمام    نواحی می توانید  با حركات لغزشی    مسواک  و   چرخاندن آن به سمت سطح جونده دندان ها، از تمیز شدن حاشیه لثه و بین دندان ها  اطمینان  حاصل نمائید .   این كار را   برای  تمام دندان ها
تكرار نمائید .

مرحله چهارم
 سطح پشتی دندان های آسیاب كوچک و بزرگ در این مرحله  تمیز می شوند . بدین منظور مسواک را با زاویه ۴۵ در جه در سطح پشتی   دندان ها   قرار داده  و با   حركت لغزشی   با دامنه كوتاه سعی كنید الیاف آن  را   به   آرامی وارد حاشیه   لثه كنید تا نواحی   زیر لثه   نیز تمیز  

گردد.  برای  تمیز شدن كامل  نیاز به  حركت ۸-۷ مرتبه مسواک در ناحیه مربوطه می باشد .

مرحله پنجم
 پشت دندان های جلو در فک بالا و فک پائین در این  مرحله مسواک  زده می شود .   بدین منظور    مسواک   را   در  سطح پشتی  دندان ها قرار داده و با حركت لغزشی آنرا تمیز  نموده  و در انتها  مسواک را در فک   بالا   به  سمت پائین و  در  فکپائین به سمت  بالا  بكشید .

مرحله ششم
مسواک را با حركات لغزشی با  دامنه كوتاه  بر روی سطح جونده دندان ها حركت دهید ، اینكار را از آخرین دندان یک سمت در هر  فک   شروع نموده و  تا آخرین دندان سمت مقابل ادامه دهید .

مرحله هفتم
 الیاف مسواک یا پشت مسواک را به آرامی بر روی زبان بكشید تا  مواد غذایی باقیمانده  از سطح زبان پاک شوند. بدینوسیله می توان از بوی  بد دهان پیشگیری نمود.

مرحله هشتم
در انتها دهان خود را با آب شستشو داده و برای بررسی تمیز شدن دندان ها لبخند زده و آنها را از نظر تمیزی كنترل نمائید.

Brush your Teeth

نخ زدن دندان
امروزه انواع نخ دندان های مومی و غیر مومی ، فلورایددار و فاقد فلوراید وجود دارند. نخ دندان فلوراید دار ارجح بوده ، و در صورتیكه دارای  دندان های به هم چسبیده  هستید كه نخ به آسانی از آنها عبور نمی كند از نخ دندان دارای موم استفاده نمائید تا حالت مومی آن در عبور نخ

دندان، از بین دندان ها به شما كمک كند .در مواردی با توجه به نوع درمانهای دندانپزشكی انجام شده ممكن است نیاز به وسایل كمكی داشته باشید . در این مورد از دندانپزشكتان راهنمایی بخواهید.

مرحله اول
 طول ۳۰ سانتیمتر از نخ دندان را جدا نموده و آنرا دور انگشتان میانی هر دو دست بپیچانید. برای هدایت نخ دندان   در  بین دندان ها  از حركات  انگشتان  اشاره  و شست در دست كمک بگیرید.

مرحله دوم
 با راهنمایی انگشتان اشاره ، نخ را به آرامی در بین دو دندان  قرار داده و با حركت اره مانند سعی كنید آنرا از نقطه تماس دو دندان عبور دهید.این كار را     با آرامش انجام دهید تا با حركت كنترل نشده باعث صدمه به لثه نشوید.  در بعضی از
افراد   با   توجه به محكم بودن تماس بین دندان ها،  ممكن   است انرژی زیادتری برای انجام این مرحله لازم باشد .

مرحله سوم
 نخ دندان را در دور دندان قرار دهید ، بطوریكه دندان را در بر گرفته و شكل قوس  ٴ مانند به خود بگیرد .  نخ را  همزمان بر روی   سطح دندان فشار داده و آنرا به آرامی به بالا و پائین حركت دهید . در سمت لثه ، نخ باید به آرامی در زیر لثه قرار گیرد. با حركت نخ بر روی دندان و

تمیز شدن آن، صدای تمیزی حركت نخ روی دندان احساس می شود .برای دندان مجاور نیز این حركت را تكرار نمائید .

مرحله چهارم
قسمتی از نخ دندان را  آزاد نموده ، دندان  دیگری  را  نخ  بزنید. این فرایند را برای تمام دندانها بخصوص دندانهای عقب تكرار نمایید.

مرحله پنجم
پس از اتمام نخ زدن تمام دندانها ، دهان خود را با آب شستشو داده و برای بررسی تمیز شدن دندان ها لبخند زده و آنها را از نظر تمیزی كنترل نمائید.

مرحله ششم
در مرحله آخر دهان خود را با آب بشوئید.

flossing

RAXO Related Articles

درباره دکتر رزیتا پورکیان

دکتر رزیتا پورکیان ، جراح-دندانپزشک می باشند و تجربه بسیار موفقی در درمان بیماران دندانپزشکی داشته اند. ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه معتبر گذرانده اند و مدارک بسیاری در درمان دندانپزشکی از موسسات مختلف تخصصی دارند. حصول درمان موفق همراه با تکنولوژی بروز و جدید ، از اهداف اصلی ایشان است و همواره کوشیده اند ، همراه با تکنولوژی ، دانش خود را نیز افزایش دهند.